Ciolacu: Până joi, România trebuie să aibă un guvern desemnat

11 luni în urmă 58

Premierul desemnat, Marcel Ciolacu, a afirmat că până joi noul guvern ar trebui să obţină votul de învestitură în Parlament.

Premierul desemnat, Marcel Ciolacu, a afirmat că până joi noul guvern ar trebui să obţină votul de învestitură în Parlament, urmând ca apoi membrii executivului să depună jurământul.

"Dacă guvernul României, condus de Nicolae Ciucă, a fost despre stabilizarea României, îmi doresc ca viitorul guvern al României, condus de către mine, să fie despre economie şi reforme. În primul rând, până joi, România trebuie să aibă un guvern votat şi pe urmă să venim la dumneavoastră (la Palatul Cotroceni, n.r.) pentru depunerea jurământului", a arătat el într-o declaraţie susţinută alături de preşedintele Klaus Iohannis.
Liderul PSD a subliniat că România are nevoie de reforme şi de Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă.
"Locul României este în Uniunea Europeană şi în NATO. Indiferent cât caută unii să ducă România către altă direcţie, drumul României este unul singur, şi cu o stabilitate politică, devine o certitudine", a spus Ciolacu.
El a mulţumit pentru onoarea de a fi desemnat premier, menţionând că acest lucru implică şi "o mare responsabilitate".
Totodată, Ciolacu i-a mulţumit preşedintelui PNL, Nicolae Ciucă, "pentru gestul de onoare" pe care l-a făcut.
"Nu aş dori să îi mulţumesc din postura de prim-ministru desemnat. Aş dori să îi mulţumesc din postura de român, pentru că prin gestul său, România a trecut într-o altă etapă. A trecut într-o etapă de democraţie consolidată", a spus Ciolacu.
De asemenea, Marcel Ciolacu i-a urat preşedintelui Klaus Iohannis "La mulţi ani", cu ocazia zilei de naştere.


Fișa biografică Marcel Ciolacu

Ion-Marcel Ciolacu s-a născut la 28 noiembrie 1967. A absolvit Facultatea de Drept din cadrul Universităţii Ecologice din Bucureşti (1991-1995) şi studii de masterat în Managementul finanţelor publice, la SNSPA Bucureşti (2010-2012).
A urmat cursuri postuniversitare în domeniul economiei dezvoltării locale, managementul relaţiilor publice locale, drept administrativ, finanţe publice, la Universitatea Ecologică din Bucureşti (2003-2004), şi în domeniul securităţii şi apărării naţionale - "Securitate şi bună guvernare" - la Colegiul Naţional de Apărare Bucureşti (2008-2009), potrivit site-ului Camerei Deputaţilor, www.cdep.ro.
Preşedinte al Partidului Social Democrat (din august 2020), a fost anterior preşedinte interimar al formaţiunii (noiembrie 2019 - august 2020), fiind membru din 1990. În cadrul formaţiunii social-democrate, a deţinut, atât la nivel local, cât şi naţional, funcţiile de vicepreşedinte al Organizaţiei de Tineret PSD Buzău (1996-2000), vicepreşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău (2000-2010); vicepreşedinte al Organizaţiei Judeţene PSD Buzău (2000-2010); preşedinte al Organizaţiei Municipale PSD Buzău (2010-2015); membru în Consiliului Naţional PSD (din mai 2015).
A fost prefect interimar la Prefectura Judeţului Buzău (noiembrie - decembrie 2005); consilier juridic ALCOM SRL (2004-2005, 2006 - mai 2007); director executiv la URBIS SERV SRL (mai 2007 - iulie 2008).
În perioada 2008-2012, a ocupat funcţia de viceprimar al municipiului Buzău.
La alegerile din decembrie 2012, Ion-Marcel Ciolacu a fost ales deputat din partea PSD, în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău, colegiul uninominal nr. 7. A deţinut funcţia de secretar al Camerei Deputaţilor, membru al Biroului Permanent, din februarie 2015.
La alegerile din 11 decembrie 2016, a obţinut un mandat de deputat în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău (validat la 21 decembrie 2016). A fost lider al Grupului Parlamentar al PSD din Camera Deputaţilor (februarie - iunie 2017), chestor al Camerei Deputaţilor (februarie 2018 - mai 2019), preşedinte al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru elaborarea Codului administrativ (aprilie 2018 - aprilie 2019).
Ion-Marcel Ciolacu a fost vicepremier fără portofoliu în guvernul Mihai Tudose (29 iunie 2017 - 29 ianuarie 2018). A deţinut şi funcţia de ministru interimar al Apărării (6-12 septembrie 2017).
În decembrie 2020 a fost reales deputat din partea PSD, în circumscripţia electorală nr. 10 Buzău.
La 23 noiembrie 2021 a fost ales preşedinte al Camerei Deputaţilor, în şedinţa forului legislativ, fiind propus de grupul parlamentar al PSD. Funcţia de preşedinte al Camerei rămăsese vacantă din 18 octombrie, după demisia lui Ludovic Orban.

Citiți întregul articol
The Bearings Stores Tururi 4x4 Desert Safari - Călătoria ta abia începe